O Swift

apple_swift_logoSWIFT to język programowania, który został stworzony przez Apple, przedstawiony na konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference) 2 czerwca 2014. Język ma służyć programowaniu maszyn pracujących pod systemem OS X i iOS. Jest ogłoszony następcą Objective-C. Do kompilowania programów wykorzystuje narzędzia z rodziny LLVM (Low Level Virtual Machine).

 

Swift ma on przyciągnąć deweloperów. Wielu deweloperów już go docenia. Obecnie w App Store liczba aplikacji, napisanych w nowej technologii codziennie się zwiększa.

1 grudnia 2015 roku Apple oficjalnie uwolniło cały język na licencji Apache 2 (open source) oraz uruchomiło dedykowany blog, na którym znajdują się najświeższe informacje na temat postępów i porad dla programistów. Dodatkowo przygotowano od razu paczki dla systemów Ubuntu 14.04 i Ubuntu 15.10. Wszystkie źródła zostały także udostępnione na GitHubie: github.com/apple.

Blog Swift dostępny jest pod adresem: developer.apple.com/swift/blog

To dobra wiadomość dla programistów aplikacji na urządzenia Apple’a 🙂 , bowiem jest to miejsce, w którym Apple oficjalnie zamieszcza najnowsze informacje na ten temat.xcode-image Warto również zauważyć, że na tej stronie można też znaleźć darmowe oprogramowanie do tworzenia w języku Swift takie jak Xcode (o nim będzie więcej w kolejnym wpisie). Napisze tylko, dla osób niezaznajomionych z Xcode, wyjaśniam, że jest to zestaw narzędzi używanych przez programistów do pisania programów w Swift.

Oto pierwszy wpis Apple’a z bloga Swift:

Witamy na Blogu Swift

Na nowym blogu, oprócz najnowszych wiadomości i porad, nasi inżynierowie będą przybliżać Wam konstrukcję języka SWIFT, abyście bez problemu mogli korzystać z nowego języka Swift i wykorzystywać do tworzenia aplikacji.

Aby zacząć przygodę z językiem Swift już teraz wszyscy zarejestrowani programiści Apple’a mogą pobrać za darmo Xcode 6 beta. W zakładce Swift Resources znajdziecie mnóstwo przydatnych linków do filmów, dokumentów, książek i przykładowych wierszy kodu, aby łatwiej stać się jednym z pierwszych na świecie ekspertów od języka programowania Swift. To najlepszy moment, aby zacząć pisać nowy kod!

– Zespół Swift

Język pozwala na tworzenie domknięć, iteratorów, interfejsów, programowanie uogólnione, korzystanie z krotek jako struktur danych oraz wyników działania funkcji, oraz umożliwia wywoływanie funkcji wyższego rzędu (takich jak map, reduce).

Język pozwala na odróżnienie danych, do których programista odwołuje się przez referencję, w postaci typowych instancji klas, oraz danych, do których programista odwołuje się przez wartość, przechowywanych w postaci rekordów (ang. struct), które jednak w odróżnieniu od języka programowania C mogą mieć swoje metody i dzięki temu można opisać ich zachowanie.

Obecna wersja to Swift 3 i Xcode 8 (dostępny za darmo w App Store https://developer.apple.com/xcode) dodam tylko, aby ściągnąć oprogramowanie na wszego mac-a, musicie zarejestrować swój lub nowy apple ID za darmo jako developer na stronie apple)

W kolejnych wpisach napiszę jak zacząć, jak ugryźć temat. Dodam, że sam przez to przeszedłem więc może komuś ułatwię przygodę i naukę Swift-a.

Patrick
ehomeserver.net@gmail.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s